Image Alt

Vitajte na Maldivách!

Vitajte v raji, kde je piesok biely ako úsmevy lokálnych obyvateľov a kde ryby šťastne plávajú v teplých vodách Indického oceánu. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Maldivách vyberiete si perfektnú dovolenkovú destináciu. Bez ohľadu na to, kde na Maldivách budete, máte záruku, že sa určite budete chcieť vrátiť. Maldivy majú všetko okrem chladného počasia a hôr, pokiaľ nepočítame klimatizáciu, ktorá vás schladí a vodné lyžovanie v lagúnach. Ak chcete zažiť športový adrenalín, Maldivy majú všetko, od paraglidingu po podvodné kolobežky. Alebo môžete ísť na safari a potápať sa, objavovať morský život, pozorovať ako skáču delfíny a preskúmať ostrovy. A čo môže byť lepšie pre čistý únik z reality ako biele piesočné pláže posiate palmami a obklopené nedotknutými modrými lagúnami? K tomu všetkému treba pripočítať luxusné ubytovanie s mimoriadnou pozornosťou zo strany personálu a ich srdečnou pohostinnosťou. Viac ako 115 neobývaných ostrovov bolo premenených na luxusné ostrovné rezorty. S vyše 120 rezortmi a 390 penziónmi, s vyše 17 mestskými hotelmi a  130 plavidlami LiveAboard, ponúkajú Maldivy ubytovanie prispôsobené každému vrecku. Organizovaný cestovný ruch sa tu začal v roku 1972 a odvtedy masívne narastá. Maldivy sú momentálne najsofistikovanejšia a najpopulárnejšia turistická destinácia na svete. Dovolenka na Maldivách nielenže poskytuje dokonalé relax, ale privedie hostí aj do dokonalého prírodného prostredia. Vitajte!

Geografia a lokalita

Maldivská republika je suverénny ostrovný štát umiestnený v Indickom oceáne. Toto miesto nemá obdobu na celom svete , pokiaľ ide o jeho jedinečnú geografiu a topografiu. Maldivy pozostávajú z 26 prírodných atolov pozostávajúcich z dvojitých ostrovných reťazcov. Maldivský jazyk prispel do anglického slovníka slovom „atol“, ktorý bol odvodený z maldivského slova „atholhu“. Atol znamená zoskupenie ostrovov v tvare prsteňa, ktoré sú formované koralmi. Pre efektívne administratívne fungovanie je 26 atolov zaradených do 20 administratívnych oblastí. Maldivy sa nachádzajú v strategickej oblasti s prístupom k významným medzinárodným námorným cestám v Indickom oceáne.

Celková rozloha zaberá 90 000 km2, avšak 99,6% tejto rozlohy zaberá more. Maldivy, ktoré sa nachádzajú na vrchole rozsiahleho podmorského pohoria, majú okolo 1190 ostrovov, ktoré pokrývajú plochu najmenej 298 km2. Všetky ostrovy sú obkolesené lagúnou s krištáľovo čistou vodou. Tieto ostrovy sú chránené útesovou štruktúrou, v ktorej sa nachádza jeden z najexkluzívnejších a najúžasnejších podmorských životov. Zo severu na juh Maldív je to 822 km a z východu na západ 130 km. Najbližšie susedné štáty sú India (600 km) a Srí Lanka (670 km).

Počasie

Umiestnenie na rovníku, kde je slnko najhorúcejšie, je zárukou pre takmer osem hodín brilantného slnečného svitu každý deň, s priemerom 230 až 250 hodín mesačne. Očakávať môžete denné teploty okolo 30 stupňov Celzia, v noci klesajú na približne 23 stupňov. Dážď sa vyskytuje veľmi zriedka, ale keď nastane, je teplý a tropický, osviežujúci miestnu vegetáciu. Najdaždivejšie mesiace sú máj a november, ale aj počas nich sú zrážky nízke a dosahujú približne 2 133 mm ročne. Vlhkosť dosahuje v priemere okolo 75 až 80%, ale zmierňuje ju morský vánok. Denné svetlo trvá od 06.00 do 18.30, prílivy a odlivy sú slabé. Klíma má dve monzúnové obdobia, severovýchodné (Iruvaa znamená východné vetry) od decembra do apríla a juhozápadné (Hulhangu naznačujú silnejšie vetry) od mája do novembra. Toto je nazývané obdobie dažďov len preto, že to je obdobie, v ktorom by mohlo pršať. Maldivy majú celoročné tropické podnebie a prehánky bývajú krátke. Viac informácií o klíme nájdete na: www.meteorology.gov.mv

Ľudia, kultúra a miestna kuchyňa

V priebehu stáročí námorníctvo a náboženstvo formovali osobnosť Maldivcov na hrdých ostrovných obyvateľov so schopnosťou prežiť na obmedzených zdrojoch. Pred rozmachom cestovného ruchu ľudia záviseli od rybolovu, nielen z hľadiska potravinového, ale aj z hľadiska príjmov a obchodu, kedy vyvážali ryby v sušenej a údenej forme na Srí Lanku. V priebehu storočí boli Maldivci vystavení rôznym genetickým a kultúrnym vplyvom. Stopy Afriky, Arábie, Indonézie a Indie možno vidieť v rysoch ľudí a v kultúre, najmä v tradičnom bubeníckom tanci Bodu Beru (niekedy sa konajú predstavenia v rezortoch) s jeho ozvenou Afriky. Islam priniesol rešpekt k rutinám, zvykom a dôvere

v osud. S príležitosťami, ktoré prinášajú lepšie príjmy z cestovného ruchu a prístupu k modernej komunikácii, majú obyvatelia Maldív lepšie možnosti vysokoškolského vzdelávania v zámorí, čím môžu prispieť k blahobytu krajiny. Ústava z roku 2008 inšpirovala politickú účasť obyčajných Maldivcov čo vyústilo do toho, že ľudia majú veľký záujem o vládu a svetové záležitosti. Prosperita vyvolaná cestovným ruchom zmenila jednoduchý životný štýl Maldivcov s chalupami z koralového kameňa, ktoré boli nahradené klimatizovanými desaťposchodovými bytovými domami, elegantne navrhnutými maldivskými architektmi. Malé miestne čajovne, kde obyvatelia chodili na čaj a hedhikaa (pečivo plnené pikantnou rybou) nahradili kaviarne s rýchlym občerstvením.

Čo robiť?

V rozpore s očakávaniami je na Maldivách množstvo aktivít, dokonca si budete priať, aby ste mohli ostať dlhšie. V rezortoch môžu hostia využívať množstvo aktivít ako napr. šnorchlovanie či potápanie prípadne rybárčenie. K dispozícii sú vodné športy ako windsurfing, paragliding, vodné lyžovanie, jazda na kajaku, paddleboard a pre nadšencov surfovanie. Rezorty zabezpečujú príjemné plavby na tradičných loďkách dhoni za pozorovaním delfínov a navštíviť možno aj miestne ostrovy a vidieť tu tradičný maldivský spôsob života. K dispozícii sú spa a wellness centrá, kde vyškolení terapeuti zabezpečujú množstvo ošetrení vrátane Ayurvedy, wellness založený na prírodných ingredienciách či jógu. Väčšina stredísk má k dispozícii posilňovňu a chôdza okolo ostrova je skvelý spôsob spoznávania tropickej fauny a flóry. Niektoré hotely organizujú školu varenia alebo ochutnávky vína alebo rozhovory o životnom prostredí, iné majú výstavy miestnych remesiel alebo mini-múzeum starých máp a artefaktov. Návšteva Malé je zase zameraná na nakupovanie alebo výlet pod vodu ponorkou. Veľkým zážitkom je aj výlet hydroplánom, počas ktorého možno obdivovať čarovné scenérie atolov. K dispozícii sú aj športy ako plážový volejbal a futbal, mnoho rezortov má biliard a stolný tenis. Rezorty majú prístup WiFi, satelitnú televíziu ako aj knižnice filmov, časopisov a kníh.

Hlavné mesto Malé

Hlavným mestom Maldív je Malé a práve tu žije najviac miestnych obyvateľov (140 000). Plocha hlavného mesta je 5,8 km2.  Všetci návštevníci z letiska alebo ostrovov prichádzajú na severné nábrežie ostrova, kde mólo nastavuje tón modernej architektúry. Vysoké budovy pozdĺž nábrežia predstavujú rôzne štýly budov, od neo koloniálnych a moderných art deco po futuristické veže. Za fasádou nových svetlých budov môžu návštevníci objaviť srdce Maldív. Jumhooree Maidan, verejné námestie, kde na vysokej tyči vlaje vlajka Maldív, je príjemným miestom na posedenie a sledovanie okolitého sveta. Smerom na západ sú trhy  čerstvých rýb, zeleniny a miestnych špecialít ako sú sušené alebo údené ryby. Návštevníci ďalej môžu vidieť islamské centrum so svojou zlatou kopulou a moderné Národné múzeum. Chandhanee Magu je lemovaná obchodmi so suvenírmi najmä pre turistov. Ďalej na východ sa nachádza oficiálne sídlo prezidenta, staroveká mešita a minaret Munnaaru (postavený v roku 1674).  Modrá a biela svätyňa Medu Ziyaarath je pamätník Abu Barakaath, ktorý zaviedol islam na Maldivách. V blízkosti sa nachádza budova parlamentu People’s Majlis.  Na severovýchode nábrežia  odchádzajú lode na letisko a do Hulhumale.  Práve na Hulhumale je vidieť ako Maldivy smerujú do budúcnosti, je to obytná štvrť, ktorá má pokryť potreby rastúcej populácie v Malé. Autobusy zabezpečujú prepravu po celom ostrove a LiveAboard safari lode sú zakotvené v prístave. K letisku vedie cesta, zatiaľ čo sa buduje most na prepojenie ostrova s ​​Malé. Nová pláž, Rasfannu, bola vytvorená na západnom pobreží Malé spolu s open air posilňovňou. V blízkosti južného prístavu sa nachádza Vilingili Ferry Terminal. Vilingili bol jedným z prvých rezortov na Maldivách, kým sa z neho nestal rezidenčný ostrov. Obyvatelia Malé tento ostrov často navštevujú ak chcú uniknúť hluku hlavného mesta.

You don't have permission to register