Image Alt

Ako si naplánovať dovolenku na Maldivy?

Dovolenka na Maldivách je zážitkom na celý život. Je to doslova raj na zemi, kam môžete uniknúť pred realitou a prežiť skutočný relax strávený uprostred nádhernej prírody, odovzdať sa netradičným gastro zážitkom a zažiť nezabudnuteľné potápanie alebo šnorchlovanie.

Pri plánovaní dovolenky je dôležité vedieť, že Maldivy sa rozprestierajú na obrovskom množstve ostrovov usporiadaných do atolov. Znamená to, že si treba byť na čistom s tým, na ktoré letisko priletíte (lety z Viedne pristávajú na medzinárodnom letisku Velana v hlavnom meste Malé), na ktorom atole sa nachádza Váš vybraný rezort, aby ste vedeli, aká dlhá bude ešte cesta od letiska k rezortu, či budete cestovať hydroplánom, rýchloloďou, alebo kombináciou miestneho letu a lode, a v neposlednom rade koľko bude tento transfer stáť.

Transfer netreba vopred objednávať, nakoľko každý rezort má na letisku svoje stanovište a o Vašu prepravu sa postará. Ak však po 10 hodinovom lete už chcete stráviť ďalšou prepravou čo najmenej času, alebo sa chcete vyhnúť napr. ceste hydroplánom, plánujte podľa toho.

 

Prečo cestovať s nami?

  • komunikujeme priamo s rezortmi, máme aktuálne a presné informácie a všetky dostupné zľavy
  • poskytujeme servis šitý na mieru – poradíme Vám a zariadime všetko podľa Vašich predstáv
  • cestovať môžete v akomkoľvek termíne – nemusíte sa prispôsobovať žiadnym turnusom
  • máme široký výber rezortov vytvorený podľa najlepšieho pomeru ceny a kvality a so všetkými druhmi služieb
  • sledujeme aj projekty nových hotelov, otvárania a informujeme o nich
  • zariadime pre Vás aj kombinovanú dovolenku s inými destináciami, ako napr. Dubai, Doha, Srí Lanka

 

Kedy cestovať na Maldivy?

V podstate kedykoľvek. Počasie je rovnako priaznivé, a ceny leteniek sa pohybujú tiež rovnako počas celého roka.

 

Pre koho je určená táto destinácia?

Maldivy sú rajom pre mladé páry, pre potápačov a vyznávačov šnorchlovania.

Tropický ráz ostrovov a samotné rezorty sršia romantikou, preto ak chcete zažiť so svojím partnerom akýkoľvek druh dovolenky – či už odpočinkový, adrenalínový, alebo aktívny -ste na správnom mieste.

Maldivy sú azda najpopulárnejšou potápačskou a šnorchlovacou destináciou na svete. Vďaka koralovým útesom tu nájdete mimoriadne bohatý podmorský život. Každý rezort má svoje potápačské centrum, takže o zážitky sa postarajú. Na svoje si prídu aj milovníci akýchkoľvek vodných športov, keďže celý život na Maldivách sa točí okolo vody.

Vítané sú samozrejme aj rodiny, či sólo cestujúci.

Niektoré rezorty nepovoľujú deti do 8 rokov, iné poskytujú opatrovateľky, škôlky a detské ihriská. Rezorty sú vhodné a bezpečné pre deti. Je dobré sa vopred informovať o ich vybavenosti pre deti a množstve atrakcií na ich zabavenie. Väčšina rezortov ponúka rodinné vily, kde sa všetci jej členovia pohodlne zmestia.

Návštevníci, ktorí cestujú samostatne, nebudú osamelí, pretože mnohé rezorty organizujú aktivity pre ich hostí; na obývaných ostrovoch je ľahké spriateliť sa s maldivcami.

 

Vnútroštátny transfer

Do rezortov sa hostia dostanú rýchloloďou, hydroplánom alebo kombinovaným transferom domáceho letu a lode. Zástupcovia rezortov čakajú hostí pri príchode na medzinárodné letisko Velana (predtým Ibrahim Nasir) a odprevádzajú ich na mólo alebo na letecký prevoz do ich rezortu. Domáci dopravcovia sú Maldivian (Island Aviation), Flyme, a Trans Maldivian, ktoré operujú vodné hydroplány. Hostia sú z vnútroštátnych letísk prepravený motorovým člnom do svojho rezortu alebo penziónu. Hydroplány sú operované iba za denného svetla.

 

Praktické informácie pre cestujúcich

Letisko

Prichádzajúci cestujúci musia vyplniť vstupný formulár s pasovými údajmi, adresou na Maldivách a dĺžkou pobytu. Medzinárodné letisko Velana (predtým Ibrahim Nasir) sa nachádza na ostrove asi 10 minút loďou z Malé. Zástupcovia rezortov tu čakajú cestujúcich a niektoré rezorty majú pre svojich hostí súkromné ​​salóniky. Vo verejných priestoroch sú spa, lekáreň, pošta, banka, bankomaty, úschovňa batožiny a niekoľko kaviarní. Bezcolné nákupy môžu byť uskutočnené len pri odchode. Pre cestujúcich Business a prvej triedy slúžia VIP salóniky.

Alkohol

Spotreba alkoholu je povolená iba pre turistov v rezortoch alebo na plavidlách LiveAboard. Nie je povolené piť alkohol na žiadnom obývanom ostrove, aj keď ste ubytovaní v registrovanom penzióne alebo hoteli. Bary a reštaurácie v rezortoch sú však dobre zásobené prémiovými liehovinami, tradičnými a tropickými miešanými nápojmi a kvalitnými vínami z celého sveta.

Otváracie hodiny

Nedeľa až štvrtok!!

Banky: 08:00-13:30

Štátne inštitúcie: 08:00-14:00

Súkromný sektor: 08:00-17:00

Sobota: 08:00-14:00

Obliekanie

Kvôli horúcemu podnebiu je odporúčané oblečenie z bavlneného materiálu. Turisti by mali rešpektovať miestnu kultúru a skromné oblečenie od ramien po kolená pri návšteve alebo pobyte na obývanom ostrove.

Mena

Maldivská Rufiyaa (MVR) je nekonvertibilná mena dostupná len na Maldivách. Avšak, USD je akceptovaná mena kdekoľvek na Maldivách, na základe sadzby 1,00 USD predstavujúcej MVR 15.42. Všetky hlavné kreditné karty a meny ako napríklad EUR a Britská libra sú prijímané v turistických rezortoch.

Colné predpisy

Turisti majú zakázané priviezť nasledovné položky: alkohol; chemikálie; psi; modly pre bohoslužby; prášok do zbraní a výbušniny; živé rastliny a živé zvieratá, lieky alebo steroidy; materiály v rozpore s islamom; narkotiká a psychotropné látky; bravčové a výrobky z bravčového mäsa, pornografické materiály; bodné zbrane, strelné zbrane a strelivo.

Zariadenia pre zdravotne postihnutých

V Malé na požiadanie budú postihnutým hosťom asistovať sprievodcovia  a podľa potreby zabezpečia invalidné vozíky. Všetky rezorty majú k dispozícii invalidné vozíky a väčšina má tiež rampy vo verejných priestoroch a izby s bezbariérovým prístupom.

Duty Free

Na medzinárodnom letisku Velana je niekoľko bezcolných obchodov predávajúcich high end suveníry, špičkové značkové parfémy a prémiový alkohol.

Elektrina

240 voltov

Tiesňové telefónne čísla

Zdravotná pohotovosť 102

Pobrežná hliadka 191

Požiarnici 118

Polícia 119

Zmenárne

Výmena peňazí a cestovných šekov môže byť vykonaná v banke na medzinárodnom letisku Velana a v devízových kanceláriách v Malé. Kreditné karty sú akceptované v rezortoch.

Obuv

Sandále sú ideálne, pretože ich často budete chcieť vyzuť a ísť bosý.

Tradičné výrobky

Tradičné remeselné výrobky z ostrovov zahŕňajú lakované práce s červenými, čiernymi a zlatými vzormi, rohože (kunaa) tkané zo sušenej trstiny, výrobky z kokosových listov a škrupín, zlaté a strieborné čipky a bavlnené odevy ako feyli (čierny sarong s dvoma bielymi pruhmi).

Internet

Vo väčšine turistických zariadený je k dispozícii WIFI pripojenie zdarma.

Mobilné telefóny

Na letisku sú k dispozícii karty SIM od dvoch miestnych mobilných operátorov a predplatené karty možno používať na miestne a medzinárodné hovory ako aj dátové pripojenie. Každý slovenský operátor má na Maldivách bezproblémový roaming.

Národné symboly

Vlajka: zelený obdĺžnik s polmesiacom v strede obklopený červenou hranicou. Kvet: ružová ruža (Rosa polyantha) Strom: kokosová palma

Zdravotníctvo

Niektoré rezorty majú lekárov rezidentov a súkromné ​​nemocnice nájdete v Malé. Lekárne sú k dispozícii v Malé a na obývaných ostrovoch.

Jazyky

Používané jazyky sú Dhivehi a angličtina.

Batožina

Prineste si so sebou čo najmenej; budete potrebovať len plážové oblečenie, bavlnené oblečenie a opaľovací krém.

Nočné kluby

Väčšina rezortov ponúka hudobnú zábavu najmenej raz týždenne s maldivskými hudobníkmi hrajúcimi obľúbené hity a ľahký jazz. Niekoľko rezortov má diskotéku / nočný klub na party po celú noc.

Filatelistika

K dispozícii je predaj zberateľských poštových známok v Národnom múzeu a bežné známky možno kúpiť na pošte na letisku.

Privátne lety

Medzinárodné letisko Velana a Medzinárodné letisko Gan môže obsluhovať lety súkromnými ​​lietadlami. Náležitosti je potrebné vybaviť dopredu cez určeného agenta.

Privátne jachty

Podľa colných predpisov každé námorné plavidlo, ktoré prichádza na Maldivy mimo krajiny musí najprv zakotviť v národnom prístave. Tento status majú Commercial Harbor Malé, medzinárodné letisko Velana, medzinárodné letisko Hanimaadhoo, Kulhudhuffushi Regional Harbour, Gan International Harbour a Hithadhoo Regional Harbour.

Verejné toalety

V Malé a na ostatných obývaných ostrovoch, môžu hostia využiť toalety v reštauráciách, hoteloch alebo kaviarňach.

Bezpečnosť

V rezortoch a penziónoch sú k dispozícii bezpečnostné schránky pre cennosti hostí. Kvôli bezpečnosti, súkromné ​​rezorty nepovoľujú návštevy. Pre bezpečnosť na mori  sa odporúča nosiť záchranné vesty pri cestovaní rýchloloďou.

Fajčenie

V rezortoch nie je obmedzené fajčenie, ale majú vyčlenené nefajčiarske priestory a zóny. V Malé sa nefajčiarske zóny nachádzajú v blízkosti škôl a parkov. Takmer všetky reštaurácie v meste majú fajčiarske a nefajčiarske priestory.

Nakupovanie

V obchodoch so suvenírmi je veľa položiek ako sú tričká a kľúčenky, ale aj mušle a plážové oblečenie. Supermarket STO v Malé má zásoby väčšiny vecí, ktoré môže cestovateľ potrebovať, vrátane miestnych potravinových výrobkov, napríklad plážové mandle. MIFCO obchod v Malé má širokú škálu lokálnych výrobkov z tuniaka v plechovkách a pohároch, ktoré sú vhodné ako darčeky z Maldív.

Dane

Štátna daň vo výške 12% sa vyberá z ubytovania, reštaurácií a barov. Zelená daň vo výške 6 USD na osobu a deň sa vyberá na všetkých hostí  v turistických rezortoch, hoteloch alebo na LiveAboard plavidlách. Pre turistov v penziónoch zelená daň je 3 USD za osobu a deň. Odchodová daň vo výške 25 USD pre všetkých turistov nad dva roky je zahrnutá v cene letenky.

Taxi

Taxíky premávajú na uliciach v Malé a poplatok je 25 rufiyaa za cestu. Sú k dispozícii aj v Hulhulmale , Gan a na ďalších obývaných ostrovoch.

Telefónny kód

Pri telefonovaní na Maldivy zo zahraničia vytočte kód 00960 a následne lokálne číslo.

Čas

Maledivy, resp. hlavné mesto Malé, majú časový posun +4 hodiny oproti nášmu zimnému času, a +3 hodiny oproti letnému času. Mnohé letoviska majú ešte časový posun +1 hodina oproti Malé.

Slnko vychádza okolo 6. hodiny rannej a zapadá okolo 6. hodiny večernej. Stmievanie je veľmi rýchle.

Prepitné

Do účtu za konzumáciu v reštaurácii je pripočítaný poplatok vo výške 10%, dodatočných 5% v hotovosti dané hlavnému čašníkovi je ocenený, ale neočakáva sa. Upratovacia služba by mohla dostať 5 USD za deň na hosťa a nosičom batožiny sa dáva pri príchode a odchode 5 USD.

Turistické informácie

Aktuálne informácie o Maldivách možno nájsť na ich oficiálnej stránke: www.visitmaldives.com

Víza

Turisti dostanú vízum na 30 dní po prílete. Ľudia navštevujúci krajinu z iných dôvodov, najmä novinári alebo fotografi, by mali požiadať o vízum vopred na www.immigration.gov.mv

Voda

Balená mineralizovaná voda je dostupná na pitie.

 

 

You don't have permission to register