11 zaujímavostí o mantas

 

V septembri oslavujú svoj svetový deň mantas – obrovské raje, ktoré sú častý objekt záujmu podmorského skúmania návštevníkov exotických Maldív.

 

Vedeli ste, že…?

 

 1. Majú veľké a úžasné mozgy. Mantas patria k prvým rybám, ktoré prešli takzvaným „zrkadlovým“ testom, čo znamená že vedeli odlíšiť svoj odraz v zrkadle a nepokladali ho za druhú rybu. Rovnako majú vyvinutú dlhodobú pamäť, vďaka čuchovým a vizuálnym stopám sú schopné si vnímať akúsi „mentálnu mapu“ prostredia, v ktorom žijú.
 2. Môžu narásť do obrovských rozmerov. Mantas môžu vážiť aj 1 350 g a v mať rozpätie „krídel“ viac ako sedem metrov. Mantas žijúce v okolí maldivských koralov zvyčajne dosahujú rozpätie viac ako tri metre.
 3. Nikdy neprestávajú plávať. Na to, aby mohli dýchať, musia sa neustále pohybovať. Preto aj keď stoja na mieste, neustále sú v pohybe. Zároveň sa vedia veľmi dobre potápať, poľahky zdolajú aj kilometer hĺbky.
 4. Vedia lietať? Vedci sa zatiaľ nezhodli, čo snaha mantas o vyskakovanie nad hladinu znamená. Či už je to rituál párenia, očista od parazitov, komunikácia alebo jednoducho ich spôsob zábavy, pozorovanie stoviek mantas „lietajúc“ nad hladinou je nesmierny zážitok.
 5. Podozrivo podobné šarkanom. Maldivský všeobecný výraz pre raje je „Madi“, čo je slovo totožné na označenie šarkana. Mohli ich pradávni Maldivčania vidieť plachtiť vo vzduchu…?
 6. Majú vlastné okruhy priateľov. Mantas sa nekamarátia len s ľuďmi, ale aj medzi sebou. Vytvárajú si rôzne sociálne kontakty, najmä samičky sa schádzajú, aby sa spoločne prepravili za ošetrovaním či stravou. Pri jedle sa k ním pridávajú aj samci i mláďatá.
 7. Milujú rozmaznávanie. Na miestach, kam sa chodia čistiť a zbaviť parazitov chodia opakovane a dokážu tam stráviť hodiny. Dokonca sa javí, že vedia aj relatívne pokojne čakať, kým na nich príde rad.
 8. „Vlaky párenia“. Mantas sa v priemere dožívajú 50 rokov, pričom samičky sú schopné reprodukcie približne od pätnástich. Keď je samička pripravená, obkolesí ju približne 30 samčekov plných očakávania, vytvoria takzvaný „vlak párenia“ a predbiehajú sa, kto ju viac očarí. Tehotenstvo trvá viac ako rok, pričom samička porodí jedno mláďa, výnimočne dvojičky. Každé dva až tri roky sa rituál opakuje.
 9. Rodiace ryby. Hoci sú mantas ryby, hoci pôrod má bližšie k cicavcom. Plod sa vyvíja v akejsi ochrannej škrupine, ktoré praskne a na svet už príde hotový živočích schopný postarať sa sám o seba.
 10. Prosím nechytať. Mantas majú ma tele špeciálny povlak chrániaci ich pred baktériami. Ľudský dotyk ich môže zbaviť tejto membrány, zaniesť infekciu, poprípade privodiť úhyn.
 11. Milujú obžerstvo planktónom. Mantas sa živia planktónom, keď sa im do obrovských úst dostane ryba, vypľujú ju. Najradšej j majú chvíle, keď sa ho pri správnej konštelácii mesiaca nahromadí veľa.

 

PHOTO BY SIDEYTHESHARK ON INSTAGRAM

TEXT VISITMALDIVES.COM

You don't have permission to register