
11 zaujímavostí o mantas
V septembri oslavujú svoj svetový deň mantas – obrovské raje, ktoré sú častý objekt záujmu podmorského skúmania návštevníkov exotických Maldív.
Vedeli ste, že…?
- Majú veľké a úžasné mozgy. Mantas patria k prvým rybám, ktoré prešli takzvaným „zrkadlovým“ testom, čo znamená že vedeli odlíšiť svoj odraz v zrkadle a nepokladali ho za druhú rybu. Rovnako majú vyvinutú dlhodobú pamäť, vďaka čuchovým a vizuálnym stopám sú schopné si vnímať akúsi „mentálnu mapu“ prostredia, v ktorom žijú.
- Môžu narásť do obrovských rozmerov. Mantas môžu vážiť aj 1 350 g a v mať rozpätie „krídel“ viac ako sedem metrov. Mantas žijúce v okolí maldivských koralov zvyčajne dosahujú rozpätie viac ako tri metre.
- Nikdy neprestávajú plávať. Na to, aby mohli dýchať, musia sa neustále pohybovať. Preto aj keď stoja na mieste, neustále sú v pohybe. Zároveň sa vedia veľmi dobre potápať, poľahky zdolajú aj kilometer hĺbky.
- Vedia lietať? Vedci sa zatiaľ nezhodli, čo snaha mantas o vyskakovanie nad hladinu znamená. Či už je to rituál párenia, očista od parazitov, komunikácia alebo jednoducho ich spôsob zábavy, pozorovanie stoviek mantas „lietajúc“ nad hladinou je nesmierny zážitok.
- Podozrivo podobné šarkanom. Maldivský všeobecný výraz pre raje je „Madi“, čo je slovo totožné na označenie šarkana. Mohli ich pradávni Maldivčania vidieť plachtiť vo vzduchu…?
- Majú vlastné okruhy priateľov. Mantas sa nekamarátia len s ľuďmi, ale aj medzi sebou. Vytvárajú si rôzne sociálne kontakty, najmä samičky sa schádzajú, aby sa spoločne prepravili za ošetrovaním či stravou. Pri jedle sa k ním pridávajú aj samci i mláďatá.
- Milujú rozmaznávanie. Na miestach, kam sa chodia čistiť a zbaviť parazitov chodia opakovane a dokážu tam stráviť hodiny. Dokonca sa javí, že vedia aj relatívne pokojne čakať, kým na nich príde rad.
- „Vlaky párenia“. Mantas sa v priemere dožívajú 50 rokov, pričom samičky sú schopné reprodukcie približne od pätnástich. Keď je samička pripravená, obkolesí ju približne 30 samčekov plných očakávania, vytvoria takzvaný „vlak párenia“ a predbiehajú sa, kto ju viac očarí. Tehotenstvo trvá viac ako rok, pričom samička porodí jedno mláďa, výnimočne dvojičky. Každé dva až tri roky sa rituál opakuje.
- Rodiace ryby. Hoci sú mantas ryby, hoci pôrod má bližšie k cicavcom. Plod sa vyvíja v akejsi ochrannej škrupine, ktoré praskne a na svet už príde hotový živočích schopný postarať sa sám o seba.
- Prosím nechytať. Mantas majú ma tele špeciálny povlak chrániaci ich pred baktériami. Ľudský dotyk ich môže zbaviť tejto membrány, zaniesť infekciu, poprípade privodiť úhyn.
- Milujú obžerstvo planktónom. Mantas sa živia planktónom, keď sa im do obrovských úst dostane ryba, vypľujú ju. Najradšej j majú chvíle, keď sa ho pri správnej konštelácii mesiaca nahromadí veľa.
PHOTO BY SIDEYTHESHARK ON INSTAGRAM
TEXT VISITMALDIVES.COM