Dovolenka snov v najžiadanejšej destinácii sveta, alebo ako na to za rozumnú cenu

Maldivy… rajské ostrovy, kde už každý bol, kto tam nebol, ten sa tam chystá, a kto sa ani nechystá, ten by tam aspoň raz za život chcel ísť…

Ako na to, ak nemáte neobmedzený budget na dovolenku?

Nebojte sa cestovať mimo hlavnej sezóny

Maldivy sa považujú za sezonálnu destináciu, kde hlavná sezóna trvá od novembra do marca. Je pravda, že vtedy tam cestuje najviac turistov – čo potvrdzuje aj fakt, že napríklad letecká spoločnosť Austrian Airlines tam v tomto období prevádzkuje priame lety z Viedne – opak je však pravdou. Maldivy poskytujú všetky predpoklady na kvalitnú dovolenku počas celého roka. Teplota ovzdušia  a mora je počas celého roka rovnaká a mimoriadne príjemná, takže sa rozhodne nemusíte báť, že vám bude zima alebo bude studené more. Jediné čo sa vám „môže stať“, je zamračená obloha alebo dážď, po ktorom však opäť zasvieti slnko, a ktorý vás kvôli klimatickým zmenám môže zastihnúť rovnako aj počas hlavnej sezóny, nie len mimo nej. Počasie mimo hlavnej turistickej sezóny teda nepredstavuje vysoké riziko. Okrem toho počasie vám nedokáže zaručiť nikto, nikde, nikdy, nedovoľte mu preto pokaziť vám zážitok z dlho očakávanej dovolenky.

Väčšina rezortov na Maldivách má mimo hlavnej sezóny oveľa výhodnejšie ceny, ako počas nej. Okrem toho vydávajú pravidelne aj rôzne špeciálne ponuky, ako napríklad tieto. Cez leto tak môžete zažiť dovolelnku v tomto kúsku raja za Zemi hoci za polovičnú cenu ako cez zimu.

Plánujte dovolenku v dostatočnom časovom predstihu

V dobe covidovej sme si zvykli na to, že všetko sme riešili na poslednú chvíľu, keďže sme nevedeli, čo prinesie budúci týždeň, nie to ešte budúci mesiac alebo rok. Pri plánovaní dovolenky v žiadanej destinácii však treba rátať s tým, že kapacity budú krátko pred termínom nástupu vypredané. Dovolenka sa tak nie len predraží, ale hrozí aj riziko, že hotel, ktorý sa vám najviac páči a najviac vyhovuje vašim požiadavkám, nebude dostupný.

Predídite sklamaniu tým, že cestovnú kanceláriu kontaktujete aj pol roka alebo viac pred plánovanou cestou. Nie len že získate benefity zo skorej rezervácie, ale budete mať aj široké možnosti výberu. Nebudete pod časovým tlakom počas procesu výberu a môžete sa v kľude pripravovať a dlhšie tešiť.

Vyberajte starostlivo a nachajte si poradiť

Vhodný rezort

Cieľom každého dobrého referenta cestovnej kancelárie je ušiť dovolenku na mieru klientovi tak, aby bol spokojný s každým detailom zájazdu. Na Maldivách je obrovské množstvo rezortov, ktoré na prvý pohľad môžu vyzerať veľmi podobne až rovnako, ale skúsený referent pozná rozdiely a ak má relevantné informácie aj o vás, dokáže vyselektovať a poradiť hotely, ktoré budú najviac vyhovovať práve vám – či už sa chystáte na medové týždne a túžite po pokojnej dovolenke a romantike, alebo idete s rodinou a potrebujete „zabaviť“ predovšetkým deti, alebo chcete šnorchlovať a potápať sa, atď.

Ponuka ubytovacích zariadení nekončí na Maldivách rezortmi. Cenovo dostupnejším riešením je prenajať si apartmán na obývanom ostrove alebo tzv. liveaboard.

Vhodný stravovací plán

Prejdime si v krátkosti, aké stravovacie plány poznáme:

  • B&B – tzv. Bed & Breakfast, kde máte v cene zahrnuté raňajky
  • HB – Half board = polpenzia, kde máte v cene zahrnuté raňajky a večere
  • FB – Full board = plná penzia, kde máte v cene zahrnuté raňajky, obedy a večere
  • Al – All Inclusive, kde máte zahrnuté raňajky, obedy a večere, a nápoje nie len počas jedál, ale počas celého dňa (veľká výhoda pri deťoch)
  • All Inclusive môže mať rôzne formy, napríklad klasik, light alebo premium, podľa toho aké značky nápojov a pridané benefity obsahuje, ale jeho podstatou je, že nemusíte mínať ďalšie peniaze, pretože celý deň je o vás postarané

Na Maldivách je veľmi populárny all inclusive, keďže rezorty sa nachádzajú na samostatných osrovoch, čiže nemáte šancu stravovať sa nikde inde. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú all inclusive, vyberajte si z hotelov, ktoré ponúkajú iba tento stravovací plán.

Ak nie ste až takí jedáci, premyslite si, či vám stačí polpenzia alebo plná penzia a rozhodnite sa podľa toho. V tejto destinácii tvoria rôzne stravovacie plány v niektorých prípadoch celkom významné cenové rozdiely.

Vhodný tip izby

Ak cestujete dvaja, nemusíte tomuto bodu obzvlášť venovať pozornosť.

Ak však cestujete s deťmi, sutiácia je iná. Deti do 2 rokov sa považujú za bábätká a sú väčšinou zdarma, platia sa za ne iba nejaké poplatky. Nemajú však nárok na samostatné sedadlo v lietadle. Pri diaľkových letoch sú pri vybraných sedadlách vybudované „postieľky“ pre bábätká, môžete o takúto postieľku požiadať. V hotely sa detské postieľky poskytujú zdarma.

Ďalej sa deti považujú v doslovnom slova zmysle v hoteloch do 12 rokov. Nad týmto vekovým limitom sa rátajú za dospelých a nevzťahujú sa na ne žiadne zľavy. Vo výnimočných prípadoch sa deti považujú za deti až do veku  nedovŕšených 15 rokov. Pokiaľ máte deti vo veku 12-15 rokov, určite zvážte ponuky hotelov, ktoré majú túto posunutú vekovú hranicu.

Pokiaľ máte 2 alebo 3 deti, vyberajte si také hotely, kde sa všetci pohodlne zmestíte to základného typu izieb, vyhnete sa tak zbytočnému plateniu za drahšiu alebo druhú izbu. Buďte však opatrní, obzvlášť na Maldivách sa totiž môže stať, že 2 izby/ vilky zákaldnej kategórie vedľa seba sú cenovo výhodnejšie, ako dvojspálňová rodinná vila. Tu sa opäť oplatí nechať si poradiť od dobrého referenta cestovnej kancelárie.

Je cena za dovolenku konečná?

Pri rezerváciu cez cestovnú kanceláriu máte istotu, že cena ktorú zaplatíte, bude konečná. Pri rezervácii cez rôzne portály a webstránky sa často stáva, že cena nezahŕňa turistický poplatok alebo transfer z letiska na ostrov. To môže byť veľmi nepríjemné, nakoľko pri vzdialených ostrovoch sa môže jednať o nemalé sumy, hlavne ak cestujete s celou rodinou. Na jednotlivé ostrovy sa treba prepraviť rýchloloďou, vnútroštátnou linkou alebo hydroplánom, takže nemáte rôzne možnosti, cena transferu je v podstate fixná. Rezerváciu na rýchloloď, vnútroštátnu linku alebo hydroplán musíte mať urobenú vopred. Hydroplány lietajú napríklad iba počas denného svetla, takže bez tejto rezervácie môžete mať na mieste nepríjemnosti.

Nie je letenka ako letenka

Let na Maldivy trvá cca 10 hodín, väčšinou sa lieta s 1 prestupom. Je preto celkom fajn letieť s kvalitnou leteckou spoločnosťou. Z Viedne sa najčastejšie lieta leteckými spoločnosťami Emirates (prestup v Dubaji) a Qatar Airways (prestup v Dohe), ktoré patria medzi najkvalitnejšie na svete, ale cena letenky na 1 osobu bežne prevyšuje  1.000€. Do pozornosti aktuálne dávame leteckú spoločnosť Etihad (s prestupom v Abu Dhabi), ktorá tiež poskytuje kvalitný servis, ale keďže sa práve snaží „uchmatnúť“ svoj kus koláča, má oveľa priaznivejšie ceny.

Alternatívou môžu byť aj nízkonákladové letecké spoločnosti, ako napríklad Flydubai alebo teoreticky odlet z Budapešti miesto Viedne, tu sa však opätovne oplatí obrátiť sa na cestovnú kanceláriu, keďže dobrý referent  vám poľahky nájde tú najlepšiu letenku z pohľadu pomeru ceny a kvality.

Neporovnávajte jablko s hruškami

Je veľmi dobré porovnať si ceny zájazdov cez rôzne kanály, cestovný ruch je totiž rozmanitý mechanizmus. Nezabúdajte však, že obracať sa treba na serióznych predajcov a porovnávať treba vždy to isté. Venujte ponukám pozornosť a nechajte si dostatok času na premyslenie. Pýtajte sa, aby vám všetko bolo jasné. Nedá sa porovnávať letenka s jedným alebo dvomi prestupmi, resp. s ideálnym 3 hodinovým prestupom alebo náročným 12 hodinovým prestupom. Nedá sa porovnávať ubytovanie v základnej kategórii izby alebo v dvojspálňovej vile, atď. Čiže porovnávať, ale porovnávať presne to isté, v opačnom prípade to môže byť veľmi zavádzajúce.

Ak ste dostali chuť cestovať, alebo máte ďalšie otázky, obráťte sa na nás s dôverou! Pre vás môže byť plánovanie dovolenky neistotou, pre nás je koníčkom.

 

 

 

You don't have permission to register