Olive Ridley Project na záchranu korytnačiek

 

Katastrof sužujúcich našu planétu v poslednom čase akoby pribúdalo. Okrem akútnych tém, o ktoré sa zaujímajú aj celebrity – ako napríklad plamene pohlcujúce pľúca Zeme – sú tu aj problémy, ktoré sa „na oko“ zdajú byť menšie a nie sú tak medializované, ale keďže pretrvávajú desaťročia, potichu a pomaly si vyberajú tiež obrovskú daň.

 

Maldivy sú rajom na Zemi, avšak sú vystavené mnohým nástrahám, nakoľko s ich krásou je porovnateľná krehkosť ich ekosystému. Okrem stúpania hladiny oceánu vplyvom globálneho otepľovania ich trápi znečisťovainie oceánu, alebo úhyn koralových útesov. Veľkému nebezpečenstvu sú vystavené medzi inými aj korytnačky, ktoré sa zaseknú do tzv. „ghost nets“- rybárskych sietí, ktoré ostali vo vode oceánu. Takéto zaseknutie môže mať fatálne následky – korytnačky môžu prísť k tak závažným poraneniam, že im v tom lepšom prípade záchrany musia amputovať končatinu, alebo sa tak urputne snažia vyslobodiť, že hoci aj metrový kus siete prehltnú a zadusia sa.

 

Olive Ridley Project je rozsiahly projekt, ktorý na Maldivách bojuje za záchranu týchto korytnačiek. Dobrovoľníci aj morskí biológovia neúnavne vyťahujú zaseknuté korytnačky. Nedávno bol postavený aj Olive Ridley Project Marine Turtle Rescue Centre, kde privážajú hydroplánom vážne poranené jedince, ktoré tu ošetria a chovajú, až kým sú schopné vrátiť sa do svojho prirodzeného prostredia.

Okrem toho v rámci tohto projektu korytnačky aj sledujú, kontrolujú ich zdravotný stav a študujú ich migračné návyky.

 

Účastníkom tohto projektu je medzi inými aj rezort Diamonds Athuruga, ktorého koralový útes je domovom bohatého podmorského života s vynikajúcimi podmienkami na šnorchlovanie. Miestny morský biológ sa plne venuje okrem sadenia nových koralov aj tejto problematike. Zároveň organizuje rôzne programi pre hostí rezortu – deti aj dospelých – ktoré sú nie len zážitkom na celý život, ale sú aj poučné a veľmi osožné.

V druhej polovici minulého roku zachránili v Rescue Centre 57 takých korytnačiek, ktoré boli nájdené morskými biológmi a hosťami hotelov počas šnorchlovania.

 

Pozrite si video o tomto projekte tu a urobte dobrý čin pre našu Zem aj počas dovolenky! Korytnačku si môžete aj adoptovať: https://oliveridleyproject.org/

 

 

You don't have permission to register