Vzácne mangrovy nájdete aj na Maldivách

Nech je to akokoľvek prekvapujúce, Maldivy nie sú len rozprávkové ostrovy, biele pláže a palmy. Nájdete tu aj vzácne mangrove lesy, ktoré patria na niektorých atoloch medzi turistické atrakcie.

Mangrovníky rastú v tropických oblastiach na morskom pobreží alebo pri riekach. Vytvárajú mimoriadne dôležité, užitočné a zároveň zložité ekosystémy, ktoré poskytujú domov rôznorodej endemickej flóre a faune. Jedinečným spôsobom sa prispôsobujú slanej vode, prílivu a odlivu.

Jeden z najväčších mangrove lesov sa nachádza na atole Laamu Hithadoo. Počas jeho návštevy a prechádzky po drevených mostoch môžu turisti spoznať jeho biologickú diverzifikovanosť, význam mangrovovníkov ako aj to ako prebieha ich ochrana na Maldivách.

Mangrovové lesy sú charakteristické svojimi typickými koreňmi. Majú niekoľko dôležitých funkcií, ako napr. ochrana pobreží pred eróziou/ zosuvom pôdy, čistenie vody, zabezpečenie miesta pre život a potravy pre vtáctvo a iné živočíchy. Ich najdôležitejšou úlohou je však jednoznačne zachytávanie skleníkových plynov, v ktorom sú tak „úspešné“, že niektorí vedci ich z tohto hľadiska považujú za dôležitejšie ako dažďové pralesy. Keďže aj ich rozloha dramaticky klesá (za posledné desaťročie o 30 – 50%), vyvíja sa veľa úsilia na ich ochranu a zákaz ich ničenia.

photo: National Tropic Maldives Photography Videography

You don't have permission to register