#WorldOceanDay2020

 

8.júna bol Svetový deň oceánov.

Niekoľkokrát sme už písali o tom, ako intenzívne sa na Maldivách venujú ochrane oceánu a jeho živočíchov, nakoľko ekosystém tejto ostrovnej krajiny je mimoriadne krehký.

Takmer v každom rezorte funguje popri centre vodných športov a šnorchlovania aj centrum potápania, kde okrem inštruktorov pôsobí aj morský biológ.

Jeho úlohou je ochrana podvodného sveta – koralov, korytnačiek, rýb, rají a ostatných, ktorí žiju v okolí ostrova pod tyrkysovou hladinou. Sledujú húfy rýb, kŕmia manty, zakladajú korytnačie školky, kde sa kždoročne vyliahne niekoľko desiataok korytnačiek, neustále sadia nové koraly, „stavajú“ útočiská pre rybky…

Masívny turizmus a globálne otepľovanie, ktoré zapríčiňuje ohrievanie vôd oceánu môžu zato, že koralov postupne ubúda. Tohtoročný Svetový deň oceánov sa okrem týchto tém niesol aj v znamení pandémie COVID-19. Tá totiž zapríčinila, že cestovný ruch a gastronómia sa musí vrátiť k množstvu jednorázových obalov – ktorých sa posledné roky úspšne zbavovali, a opätovne tým vytvárajú väčšie množstvo plastov, ktoré najviac ohrozuje životné prostredie.

Každá skupinka nadšencov svojím malým dielom prispieva k zdravším vodám oceánu. Včera sme si toto úsilie globálne pripomenuli, ale našťastie ich nadšenie pretvrváva celý rok a my im držíme palce, ako aj zasadíme vlastný koral pri najbližšej návšteve Maldív 🙂

 

You don't have permission to register