Velana International Airport – medzinárodné letisko Maldív

 

 

Medzinárodné letisko Velana International Airport, kde pristávajú lietadlá plné dovolenkárov, sa nachádza na ostrove Hulhulé, len niekoľko minút od hlavného mesta Malé. Prvá dráha bola otvorená v roku 1960, odkedy prešlo masívnym nárastom, no predsa ho v blízkej budúcnosti čaká rozśírenie o nový terminál pre pasažierov, nový VIP terminál, novú dráhu, cargo terminál, terminál pre hydroplány, ako aj základňu s pohonnými hmotami, aby sa z dnešného malého letiska stalo svetovým, presne tak, aká je aj destinácia Maldivy.

Ročne sa na tomto letisku „premelie“ približne 4.8 milióna pasažierov, z čoho vyše 3.5 milióna sú zahraniční dovolenkári, a zvyšok miestni, ktorý pracujú v hlavnom meste, alebo roztrúsení po rezortoch, a navštevujú svoje rodiny a domov.

Pristávajú tu lietadlá 33 leteckých spoločností, ktoré zároveň lietajú do vyše 40 destinácií. Čo sa týka Európy, priame lety na Maldivy sú z Viedne, Moskvy, Frankfurtu, Ríma, Milána, Zurichu, Paríža a Londýna.

Po pristátí sa aj cestujúci, ktorý sem prichádzajú prvýkrát, veľmi ľahko orientujú – každý rezort tu totiž má vlastné stanovište, čiže stačí si nájsť „náš pult“ a tam sa už o Vás postarajú:

  • odprevadia Vás na check-in, ak letíte ďalej domácou linkou do rezortu, ktorý je vzdialený 225 – 500 km
  • odprevadia Vás na tzv. „seaplane terminal“, ak letíte ďalej hydroplánom do rezortu vzdialeného 60 – 225 km
  • odprevadia Vás ku kotvisku rýchlolode, ak cestujete ďalej do rezortu vzdialeného do 60 km

Niektoré vzdialenejšie hotely majú na letisku vlastný lounge, kde môžete na „spoj“ čakať v príjemnom, klimatizovanom prostredí s wifi a občerstvením. Ak Váš hotel takýto lounge nemá, môžete si zaplatiť vstup do letiskového loungu Maamahi Executive Lounge, kde Vás čaká rovnaký komfort a napríklad aj limousine service.

Čo sa týka modernizácie letiska, tento veľkolepý projekt je naplánovaný na najbližšie roky. Nová dráha kategórie F s rozmezmi 60 m x 3400 m dokáže „absorbovať“ 14 letov za hodinu.

Nový terminál bude mať rozlohu vyše 78.000 m², kapacitu 7.5 milióna pasažierov ročne a 40 check-in pultov. VIP terminál bude miestom pohodlných loungov, a „seaplane terminal“ bude mať 20 odletových brán, 63 vodných stanovíšť, rozlohu 28.000 m² a maximálnu kapacitu 1.000 pasažierov za hodinu.

 

 

You don't have permission to register